Mi az a 'WAFADRIVE'? Mi az a 'WAFER'? Ezeket a kérdéseket teszi fel nagyon sok hazai Spectrumos, főként a fiatalabbak, vagy azok, akik nem túl régen kerültek közeli kapcsolatba a Spectrum számítógéppel.
Ezeknek a kérdéseknek a felvetődése is azt támasztja alá, hogy egy nem ismert, ill. ha pontosabban akarunk fogalmazni: elfelejtett perifériáról van szó. Jelen bevezetőnk azt a célt szolgálja, hogy feltárjuk az okokat: valóban megbukott a 'WAFADRIVE', s ha igen, akkor mi vezetett erre a sorsra?
A Rotronics Ltd. és a Santosh House közös fejlesztése 1984-ben látott napvilágot, mint a Microdrive konkurenciája. A 'WAFADRIVE' egy - a Microdrive-nál többször nagyobb méretű - nagy átviteli sebességű háttértároló eszköz, a tárolást egy - a microdrive cartridge-hez - hasonló felépítésű, speciális mágnesszalag kazettán ('WAFER') oldották meg, a meghajtó: DUAL BSR "stringy floppy". A 'WAFADRIVE' háttértároló sajátosságán túl Interface szerepet is betölt (nincs szükség külön Interface-re, a géphez való csatlakoztatás esetén), mindemellett Centronics ill. RS-232 kompatibilis nyomtatók is meghajthatók a segítségével. Bővített BASIC Interpretert tartalmaz, amely hatékony file-kezelést tesz lehetővé.
A 'WAFADRIVE'-hoz a cég ingyen forgalmazott két cartridge-t, az egyik háttértárolón elhelyeztek egy hatékony szövegszerkesztő programot is.
Az operációs rendszer
A 'WAFADRIVE' operációs rendszere a 'WOS', amely a DOS-hoz hasonló. Az operációs rendszer 8K ROM területe az alap ROM alsó 8K szeletére lapozódik be, a rendszer 26 új hibaüzenetet tartalmaz. Az inicializálás a NEW* utasítással történik. Az inicializálást követően a Spectrum memóriájából 2K RAM foglalt lesz a 'WAFADRIVE' saját rendszerváltozói (23734-23825), írás/olvasás puffer (23836-24861) és a directory-k számára. Ez utóbbi azért lényeges, mert a 'WAFADRIVE' perifériába egyidőben két cartridge-t helyezhetünk, azaz a két meghajtóról két külön directory-t (katalógus) kérhetünk (A: 24862-25443, B: 2544426025). A 'WOS' parancsai a hagyományos Spectrum BASIC parancsok '*' ill. '#' karakterrel történő kiegészítésébőI képződnek.
A 'WAFER' és alkalmazása
A cég 3 féle cartridge-t hozott forgalomba: 16K, 64K és 128K kapacitással. A file-ok elérési ideje fordítottan arányos a kapacitás nagyságával. A 16K kapacitású 'WAFER'-eket célszerű programfejlesztések idején felhasználni, rövidebb rutinok tárolásához, míg a nagyobb kapacitású 'WAFER'-ekre fésülhetjük össze a kész programot, ill. ezeken rögzíthetünk hosszabb játék és felhasználói programokat is. A szalag - a microdrive cartridge-ekkel ellentétben - a video kazettákhoz hasonlóan védett, csak akkor nyílik ki az író/olvasó nyílás, ha a cartridge-t a 'WAFADRIVE'-ba helyeztük. Az aktuális 'WAFER' működését LED is jelzi. A 'WAFER'-t csak akkor szabad eltávolítani a 'WAFADRIVE'-ból, ha a meghajtó motor már megállt. Ez hardware hibából gyakran nem következik be, ilyenkor a 'BREAK' billentyű használata hatásos lehet. A cartridge-ek kijelölése a DOS-hoz hasonló módon az 'a:' ill. 'b:' szintaktikával történik, minden cartridge művelet esetén. Pl. az 'a:' egység formázása 'SpV' névre, a következőképpen történhet:
FORMAT *"a:SPV"
Formázáskor kialakulnak a szalagon a szektorok, majd a rendszer ellenőrzi a formázás hibátlanságát, végül kiírja a katalógust. Az elérési idő 16K-s 'WAFER' esetén 6.5 másodperc, míg 128K-s 'WAFER' esetén elérheti a 45 másodpercet is. A beolvasás sebessége másodpercenként 2 kbyte (18000 baud). A katalógus a 24862 címtől tárolódik el a memóriában. A 'CAT #' utasítás esetén az aktuális meghajtó csak a memóriába olvassa be a katalógust, míg a 'CAT *' utasítás kiadása esetén az a képernyőn Is megjelenik. A directory - a microdrive-tól eltérően - részletes katalógus, a drive és 'WAFER' nevén túl listát kapunk a file-ok (max. 32 - 16K-s 'WAFER' esetén max. 16) neveiről, a file-ok típusáról (program, adat vagy gépi kód), a file-ok méretéről (kbyte-ban), a file-ok sorszámáról, a 'WAFER' kapacitásáról és végül a meg rendelkezésre álló szabad memóriahely nagyságáról (kbyte-ban). A file nevek rövidítve is megadhatók, ill. string-lánc '*'-gal helyettesíthető. A két meghajtó között adatátvitelre is lehetőség van a
'MOVE *"a:fiIenév' TO "b:"
szerkezet segítségével.
Stream-ek kezelése
Az alap rendszer csatornáihoz egy-egy stream lett rendelve (K - keyboard input/output - stream #0/1, S - screen output - stream #2, P - Sinclair nyomtató output - stream #3). A 16 rendelkezésre álló, és megnyitható stream közül a 4-15 intervallumba eső stream-ek definiálása esetén gyakran problémába ütközhettünk. Az alap Spectrum ROM rendelkezik egy súlyos hibával: egy meg nem nyitott stream lezárása esetén több dolog történhet, szerencsés esetben random hibát kapunk, ha nem áll mellénk a szerencse, úgy elszáll minden a memóriából. Ez a hibajelenség megszűnik a 'WAFADRIVE' felhasználásakor. A meglévő csatornákon túl két újabb csatorna is rendelkezésünkre áll: R - RS-232 soros port input/ output, C - Centronics párhuzamos port output. Ezen túl újabb parancsok is támogatják az adatmozgató műveleteket.
Az RS-232 Interface
Az interface un. kétirányú soros kapcsolat létesítését teszi lehetővé. Négy aktív vonalán (RXD, TXD, RTS, CTS) 10V p-p kimeneti szinttel dolgozik. A baud sebesség 110 és 19200 baud között 9 fokozatban állítható.
A Centroncs Interface
Egyirányú párhuzamos kapcsolat létesítését teszi lehetővé. 26 pontos csatlakozóján egy byte adatait egy időben 8 vonalon jeleníti meg. Centronics standard bekötést valósítottak meg, azaz a 26 pontos illesztés 11 aktív vonalat tartalmaz (Ground, Data Strobe, Busy, Data 0-7).
Végső kiárusítás?
Napjaink angol számítástechnikai sajtótermékeit lapozgatva megakadhat a szemünk egy szenzációs hirdetésen: "ROTRONICS WAFADRIVE CSAK 14.99 Font". Nos, amikor egy hagyományos Centronics Illesztő a mai napig 30-40 Fontba kerül még Angliában is, akkor igencsak elgondolkoztató az előzőekben ismertetett perifériáért ez az ár (15 Font kb. 1500 Forint). Megérzésünk szerint a periféria már megjelenése idején - a hajlékony mágneslemezek világában - sem volt modernnek mondható. Egy-egy cartridge még a microdrive cartridge-nél is drágább, sőt az utóbbi időben még a szigetországban is egyre nehezebben beszerezhető. A file elérési idő igen nagy értékű, a 8K ROM több jelentős hibával rendelkezik, a BASIC terület eltolódása a játékok 70 %-nak futtathatóságát lehetetlenné teszi, nem beszélve arról, hogy nem kompatibilis a 128K-s Spectrumok egyik verziójával sem. A periféria esztétikailag sem felel meg a kívánalmaknak, hordozhatósága is nehézkesebbé válik, hiszen tömege kb. 1 kg. Végkonklúzióként megállapíthatjuk, hogy az olcsó ár nem véletlen, nem célunk a ROTRONICS Ltd. termékét ócsárolni, ám óva intünk mindenkit a periféria esetleges beszerzésétől.
Nigel Mansell's GP A játékban néhány dolog módosítására lehetoségünk nyílik, ha a betöltot átugorjuk, s egy újat írunk helyette:
10 BORDER 0: INK 0: PAPER 0: CLEAR 24999 20 LOAD ""SCREEN$: POKE 23739,111: LOAD ""CODE: LOAD ""SCREEN$ 30 FOR n = 33580 TO 33595: POKE n,x: NEXT n 40 FOR n = 33612 TO 33627: POKE n,y: NEXT n 50 DIM a$(20) 60 FOR n =1 TO 8: READ a$ 70 FOR m =1 TO 20: POKE 53513 + 24*n + m,CODE a$(m) 80 NEXT m: NEXT n 90 RANDOMIZE USR 51795 101 DATA "Stefan Johansson" 102 DATA "Nigel Mansell" 103 DATA "Nelson Piquet" 104 DATA "Ayrton Senna" 105 DATA "Gerhard Berger" 106 DATA "Alessandro Nannini" 107 DATA "Thierry Boutsen" 108 DATA "Alain Prost"
A 30. sorban az 'x' helyébe írt szám lesz az összes pályán a max. 'OUALIFING TIME'. Az persze ne zavarjon senkit, hogy a gép az eredeti idoket fogja, kijelezni a képernyon! A 40. sorban az 'y' tartalmazza az 5 km-re számított üzemanyag mennyiségét. A 101-108. sorokban átírhatjuk a játékosok neveit (egyenként max. 20 karakter hosszon).
Pyramid Az örökélet beviteléhez töltsük be a BASIC loader-t, majd BREAK, és állítsuk meg a magnetofont. lrjuk be: 285 POKE 44678,201 (ENTER) Futtassuk ismét a betöltot: RUN (ENTER) és indítsuk tovább a magnetofont. |