Cauldron 2.

1. 1987/Z-88

 

 

 

Cauldron 2.

 

A piac igényeinek megfelelően a PALACE cég 1986-ban megjelentette CAULDRON című programjának II. részét. Igazán mélyreható változások nem történtek a játék meséjében az első részhez képest: egy elvarázsolt ingatlanban kell - mindenféle nyaktörő mutatványok során - különféle machinációkat elkövetnünk, hogy a rút főbérlőt (egy boszorkányt) megfoszthassuk hatalmától.

Nem is szaporítjuk tovább a szót, vágjunk rögtön a dolgok sűrűjébe. Mint az mar bizonyára mindenkinek feltűnt, ez itt balra egy - kissé "stilizált" - térkép, ami a játék folyamán nélkülözhetetlen segítőtársunk lesz, jelölései alapján magyarázzuk el a játék lényegét.

A kastélyban 6 felszerelési tárgyat kell összeszednünk, amelyek a térképen nagy számokkal vannak jelölve:

 

1. scissors (olló) 2. stick (fejsze)
3. glass (üvegkehely) 4. crown (korona)
5. status 6. book (könyv)

 

Miközben ezeket szedegetjük, meg kell szereznünk a kastély - egyben boszorkány kartársnő - mágikus erejét eredményező varázstablettákat. Ezekből van néhány (úgy kb. 50) darab, általában a legjobb helyeken elszórva (pl. a tornyok tetején vagy a sárkányok előtt), a térképen sötét ponttal (" ") jelöltük őket.

Mászkálásunkat boszorkány kartársnő nem nézi olyan túláradó örömmel: némi konkurenciát, varázslókat (WIZARD) és különböző ízeltlábúakat (INSECT) küld ellenünk. Ezek a térképen 'W' illetve 'I' betűvel vannak jelölve.

Ha felcuccoltuk magunkat a 6 tárggyal és az ÖSSZES varázsporral, fel kell mennünk a boszorkány budoárjába és ott némi fodrászati divatbemutató keretében le kell vágnunk a hajzatát. Ezután mar nincs sok dolgunk, csak ide a közelbe megyünk: a legalsó szinten elhelyezett üstbe bele kell dobnunk a boszorkány levágott szőrzetét (mindenesetre érdekes egy leves készül ebben az üstben).

 

ÖrökéletPOKE: 52974,0. A Multiface-szel készült másolatokhoz a POKE bejuttatását kiváló kiadványunk 3. részében már közöltük. A többieknek kellemes védelemfeltörést kívánunk!

 

1. 1987/Z-88

 

A II. részben már említettünk néhány szót Sinclair új 'csodájáról' a Z-88-ról. Nos a gép első szériája azóta már kifutott a piacra, bár a hozzáfűzött reményeket a mai napig nem váltotta be, Sir Clive bizakodik, ha nem is lett a Z-88 1987 gépe, akkor majd nevéhez méltóan talán 1988-ban. Az ábrán is látható gép mérete a gépírópapírnak megfelelő, s lapos, mint a hagyományos 48K-s Spectrum. Billentyűzetkiosztása átmenet a Spectrum és az IBM között, két új szimbólum is szerepel, a '□' és a '◊', melyek speciális funkciókat hivatottak elősegíteni. A Supertwist LCD kijelzőn 80 oszlopban 8 sor információt tekinthetünk át.

A gép memóriája: 128K ROM, amely magába foglalja az op. rendszert, valamint a beépített software-eket (egy szövegszerkesztőt, egy táblázatkezelőt és egy adatbázis-kezelőt). A beépített rezidens 32K RAM-ból közvetlenül 15K áll rendelkezésre, de ez elég kb. 2000 szó beviteléhez. Természetesen a RAM bővíthető, a gép első részén 3 db. cartridge csatlakozó helyet alakítottak ki. 32K/128K/1Mbyte cartridge-ok állnak rendelkezésre. Ez utóbbi elég drága, így javasolt a 128K-s cartridge-ok felhasználása. Ezzel a módszerrel már 416K RAM memóriánk van, ami elég kb. 200 oldal szöveg eltárolásához. A CMOS technológia lehetővé teszi, hogy a beépített kondenzátorok támogatásával arra az időre se vesszen el a RAM tartalom, amíg elemet cserélünk, ugyanis a Z-88 4 db. 'AA' ceruza elemmel működik. Bekapcsolt állapotban kb. 20 órás üzemeltetés után ajánlatos elemet cserélni, kikapcsolt állapotban akár 1 évig is rendelkezésre áll a RAM tartalom. Amíg más számítógép háttértárolóként magnetofont, vagy lemezegységet használ, addig a Z-88 cartridge-eket. Felvetődik a kérdés, akkor mégis miért hasznos a gép alkalmazása. Nos a Z-88 valóban átmenet a kisszámítógépek és az IBM konfigurációk között. A Z-88 által tárolt adatok mindegyike problémamentesen áttölthető RS-232 vonalon IBM kompatibilis számítógépeken futó valamely rendszer-sofware-be. A célsoftware a konvertáláshoz kiválasztható, a konvertáló software-t pedig a gyártó külön 5 1/4"-os lemezen hozta forgalomba IBM és kompatibilis gépekre. A jelenlegi konvertáló software kompatibilis a Word Starral, Word Perfect-tel és a LOTUS I-II-III verziókkal is. Fontos megemlíteni, hogy a beépített modem leilleszthető bármilyen szabványos telefonvonalra.

Megállapíthatjuk tehát, hogy az új 'SINCLAIR gép' elsősorban a megrögzött IBM felhasználók földön-vízen-levegőben jelentkező ujj-bizsergését célozza enyhíteni.