Enterprise ZX Spectrum emulátor
Tervező: 'a' STUDIO SOFTWARE
Gyártó: VIDEOTON Automatika Leányvállalat
Forgalmazó: Centrum Áruházak Vállalat, NOVOTRADE Rt.
Szervíz: AGROINDUSTRIA Professional Enterprise Márka Szervíz
Version: 3.2.
Copyright 1988 'a' STUDIO
Scan: Zozosoft
OCR: gafz, 2005
ENTERPRISE SPECTRUM
Emulátor
Az ENTERPRISE számítógép a SPECTRUM Emulátor hatására elveszti az "öntudatát" és SINCLAIR SPECTRUM-nak "hiszi magát". Természetesen a "tudathasadás" nem tökéletes, és nem is lehet az. Ennek első oka a jogi problémákban, a második a két gép eltérő belső és külső felépítésében keresendő. Ennek ellenére a SINCLAIR SPECTRUM-on futó programok kb. 80 százaléka működik az Emulátorral is. A maradék 20-25 százalék vagy ellenőrzi, hogy eredeti SINCLAIR SPECTRUM-on fut-e, vagy a rendszer ROM-ot nem csak a "tisztességes" belépési pontjain keresztül használja, vagy úgynevezett turbóloaderrel rendelkezik. Felhívjuk Tisztelt Vásárlóink figyelmét arra, hogy ezek a százalékos arányok eredeti SPECTRUM játékprogramokra vonatkoznak. Így azok esetleges másolatainál, illetve a hazai SPECTRUM klubok által "feltört" kazetták betöltésénél ez az arány némiképpen módosulhat. Ez érvényes minden évjáratú kazettára.
Az 1980-as évek 8 bites slágergépe a SINCLAIR SPECTRUM volt. Ez volt az első olyan színes grafikus mikroszámítógép, amely a nagy tömegek számára is elérhető, vagy inkább kifejezetten olcsó árával kínálta magát. Igaz, az olcsó gép kissé igénytelen külsővel rendelkezett, de a célnak éppen megfelelt. Az elsöprő sikerben komoly szerepet játszott, hogy szinte mindenki írt programot a SINCLAIR SPECTRUM-ra. Ennek az óriási mennyiségű programnak a használati lehetőségét kínálja most önnek az ENTERPRISE SPECTRUM Emulátor. Az Emulátor csatlakoztatásához szükség van egy "összekötő híd"-ra, amely a Centrum Áruházakban System Bus Bridge néven kapható. A System Bus Bridge csereszabatos az eredeti, gyári összekötő elemmel, amellyel például a lemezvezérlő - EX-DOS Controller - is csatlakozik a géphez. Ha ön már ilyennel rendelkezik, nem kell még egyszer megvásárolnia, mert egyaránt használható mindkettőhöz.
Üzembehelyezés
1. Kapcsolja le a hálózatról a gépet. Az Emulátor üzembehelyezése a feszültség alatt lévő gépet és magát az Emulátort is tönkreteszi. Erre az esetre a jótállás nem vonatkozik.
2. Csatlakoztassa a géphez a System Bus Bridge összekötő elemet (jobboldal, expanziós csatlakozó).
3. Csatlakoztassa az összekötő hídhoz a SPECTRUM Emulátor dobozt.
4. Az összekötő hídon, azaz a System Bus Bridge-en található egy tápcsatlakozási pont. Ha nagyfelbontású monitort használ, külön tápegységre lesz szüksége az Emulátorhoz, amelyet ide csatlakoztathat.
5. A számítógép végrehajtja a megszokott memóriatesztelést, majd a színes ENTERPRISE felirat helyett az 'a' STUDIO SPECTRUM EMULATOR felirattal jelentkezik be. Ettől kezdve már nem ENTERPRISE, hanem SPECTRUM-ként működik. A System Bus Bridge csatlakoztatása a géphez eléggé kényes művelet. Előfordulhat, hogy elsőre nem sikerül, amelyet az jelez, hogy az Emulátor "nem jelentkezik be". Ilyenkor kapcsolja le a hálózatról a gépet és kezdje elölről az üzembehelyezést.
Kikapcsolás
Áramtalanítsa a gépet. Távolítsa el az Emulátort és szükség esetén a System Bus Bridge-t is. Ha nem zavarja az összekötő híd látványa, ne húzza le. A gép normális működését nem befolyásolja. Vigyázat! Ha feszültség alatt lévő gépről távolítja el az Emulátort, ugyanúgy tönkreteheti mindkettőt, mint üzembehelyezéskor.
Figyelem!
A doboz megbontása a garancia teljes elvesztésével ár. A szerzői és alkotói jogokat sértő beavatkozás következményei a szervízben felismerhetők. Ilyen készülék javítását a szervíz nem vállalja.
A billentyűzet
A SINCLAIR SPECTRUM-on egy billentyűnek több jelentése van. Az ENTERPRISE billentyűzete több gombot tartalmaz, és egy billentyűnek általában csak egy jelentése van.
A billentyűk megfeleltetése általában a következő szabály szerint történt:
A SPECTRUM alfanumerikus feliratai és a gépen történő elhelyezésük majdnem azonos az angol klaviatúrával rendelkező ENTERPRISE billentyű elhelyezésével. A német billentyűzet ettől eltérő. Az eltérések a II. mellékletben találhatók.
Tehát az angol klaviatúrájú gépeken pl. az a betű lenyomására az Emulátor is a betűt jelenít meg, illetve a kurzor állapotnak megfelelően válaszol. így a SPECTRUM-on már gyakorlott, "vakon" gépelők dolgozhatnak a megszokott módon.
A SPECTRUM-on nem létező gombok olyan hatásokat okoznak, amelyek sűrűn használtak, de a SPECTRUM-on csak két gomb lenyomásával érhetőek el. Például az INS billentyű ekvivalens a CAPSHIFT és az 1 lenyomásával, vagyis a sor editálásra történő lehívásával.
A FUNKCIÓ gombok egy bármikor elérhető HELP lehetőséget szolgáltatnak. Az 1-es FUNKCIÓ gombtól a 6-osig abc sorrendben felsorolja a SPECTRUM összes utasítását, karakterét, valamint az elérési eljárást. Ezt a táblázatot megtalálja az I. mellékletben.
A joystick megfelel a kurzormozgató gomboknak, kivéve a direkt port-ról olvasó játékokat!
Gyakorlott programozóknak
A gépikódú programok használhatják a SPECTRUM-on lévő 254-es portot a megszokott módon, de a port kezelése lassítja a program futását. Ezért a billentyűzet olvasásához jobb a rendszerrutint vagy az ENTERPRISE 181-es portját használni. Általában csak akkor érdemes a 254-es portot alkalmazni, ha az idő nem kritikus vagy ha azt akarjuk, hogy a kész program SPECTRUM-on is működjön. A hangok előállítására célszerűbb a DAVE chip portjait használni.
A magnó írására és olvasására jobb az ENTERPRISE portját alkalmazni. A border állításánál figyelni kell arra, hogy a 129-es portra történő direkt out-nál 256 szín érhető el, de a színsorrend nem egyezik meg a SPECTRUM színsorrendjével.
Az időkritikus programoknál figyelni kell arra, hogy az input-output műveleteket nem alkalmazó programok kb. másfélszeres sebességgel futnak. A programokat nagymértékben lassítja a 254-es port sűrű használata, jóval kisebb mértékben, de lassítja az attributum területre történő írás.
'a' STUDIO
I. MELLÉKLET
A SPECTRUM és a_ ENTERPRISE klaviatúrájának megfeleltetése:
SPECTRUM ENTERPRISE
CAPS SHIFT - LEFT SHIFT 'LS'
SYMBOL SHIFT 'SS' - RIGHT SHIFT 'RS'
E MODE 'CS+SS' - 'LS+RS' OR ALT
G MODE 'CS+9' - 'LS+9' OR TAB
C MODE 'CS+2' - 'LS+2' OR LOCK
BREAK 'CS+SPACE' - STOP
EDIT 'CS+I' - 'LS+1' OR INS
ERASE 'CS+0' - 'LS+0' OR ERASE
CURSOR MOVING IN MODE K,L,C OR IN EDIT:
LEFT K,L,C LS+ 5 OR JOYSTICK LEFT
RIGHT K,L,C LS+ 8 OR JOYSTICK RIGHT
DOWN K,L,C LS+ 6 OR JOYSTICK DOWN
UP K,L,C LS+ 7 OR JOYSTICK UP
KEYWORD CURSOR MODE KEY
ABS E G
ACS E LS+W
AND K,L,C RS+Y
ASN E LS+Q
AT K,L,C RS+I
ATN E LS+E
ATTR E LS+L
BEEP E LS+Z
BORDER K B
BRIGHT E LS+B
CAT E RS+9
CHR$ E U
CIRCLE E LS+H
CLEAR K X
CLOSE# E RS+5
CLS K V
CODE E I
CONTINUE K C
COPY K Z
COS E W
DATA E D
DEF FN E RS+1
DIM K D
DRAW K W
ERASE E RS+7
EXP E X
FLASH E LS+V
FN E RS+2
FOR K F
FORMAT E RS+0
GO SUB K 4
GO TO K G
IF K U
IN E LS+I
INK E LS+X
INKEY# E N
INPUT K I
INT E R
INVERSE E LS+M
LEN E K
LET K L
LINE E RS+3
LIST K K
LLIST E V
LN E Z
LOAD K J
LPRINT E C
MERGE E LS+T
MOVE E RS+6
NEW K A
NEXT K N
NOT K,L,C RS+S
OPEN# E RS+4
OR K,L,C RS+U
OUT E LS+0
OVER E LS+N
PAPER E LS+C
PAUSE K M
PEEK E O
PI E M
PLOT K Q
POINT E RS+8
POKE K O
PRINT K P
RANDOMIZE K T
READ E A
REM K E
RESTORE E S
RETURN K Y
RND E T
RUN K R
SAVE K S
SCREEN$ E LS+K
SGN E F
SIN E Q
SQR E H
STEP K,L,C RS+D
STOP K,L,C RS+A
STR$ E Y
TAB E P
TAN E E
THEN K,L,C RS+G
TO K,L,C RS+F
USR E L
VAL E J
VAL$ E LS+J
VERIFY E LS+R
! K,L,C RS+1
" K,L,C RS+P OR \
# K,L,C RS+3
$ K,L,C RS+4
% K,L,C RS+5
& K,L,C RS+b
' K,L,C RS+7
( K,L,C RS+8 OR [
) K,L,C RS+9 OR ]
* K,L,C RS+B
+ K,L,C RS+K
, K,L,C RS+N
- K,L,C RS+1 OR -
. K,L,C RS+M OR .
/ K,L,C RS+V OR /
: K,L,C RS+Z OR :
; K,L,C RS+0 OR ;
< K,L,C RS+R
= K,L,C RS+L
> K,L,C RS+T
? K,L,C RS+C
@ K,L,C RS+2 OR @
[ E RS+Y
\ E LS+D
] E RS+U
^ K,L,C RS+H OR ^
_ K,L,C RS+0
# K,L,C RS+X
{ E LS+F
E LS+S
} E LS+G
~ E LS+A
© E LS+F
<= K,L,C RS+Q
>= K,L,C RS+E
<> K,L,C RS+W
II. MELLÉKLET
Az ANGOL klaviatúra kiosztása
A NÉMET klaviatúra kiosztása